We wtorek 25 kwietnia spotkaliśmy się po raz drugi z mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla w Domu Kultury “Chemik” w ramach Klubu Pacjenta, który został zorganizowany pod patronatem: Paweł Masełko – Starosta Kędzierzyńsko-Kozielski przez Fundację “Z sercem do Pacjenta”, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kędzierzynie-Koźlu, Grupę American Heart of Poland oraz Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Od godziny 10.30 odbywały się bezpłatne badania (pomiar ciśnienia, pomiar poziomu cukru), spotkania z lekarzami specjalistami kardiologii, którzy przekazali uczestnikom Klubu Pacjenta solidną dawkę wiedzy z pierwszej ręki. Taka możliwość zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.

 

„Odzyskaj siłę po zawale serca. Perspektywy dalszego powrotu do zdrowia” – lek. med. Aleksandra Kusińska, kardiolog z Grupy American Heart of Poland w trakcie swojego wykładu mówiła o tym, że 33% Polaków nie wie jak rozpoznać zawał, a tylko 1/4 zareagowałaby natychmiast przy bólu w klatce piersiowej. Tymczasem
to wiedza, która ratuje życie.


„10 przykazań w profilaktyce chorób serca” przedstawiła Dorota Bartoszewska, pielęgniarka kardiologiczna z Grupy American Heart of Poland.

 

Natomiast informacje nt. „Profilaktyka od kuchni z NFZ” przedstawiły: Barbara Łoboz-Gnoińska i Maja Szczombrowska, reprezentujące Opolski Oddział Wojewódzki NFZ – podkreśliły, że każdy, kto szukał dla siebie diety, wie, że większość gotowych jadłospisów to materiały płatne. Mowa tu o treściach bezpiecznych, stworzonych przez specjalistów, dietetyków i lekarzy. Niewielu jednak wie, że Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) na swojej stronie proponuje właśnie takie diety – i to całkowicie bezpłatnie. Oferuje również cykl różnego rodzaju porad m.in. w temacie ćwiczeń w ramach Akademia NFZ.

Na uczestników spotkania czekało również stoisko NFZ, gdzie specjaliści Oddziału Wojewódzkiego w Opolu dzielili się wiedzą na temat rozwiązań i programów oferowanych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia, takich jak np. Diety NFZ, EKUZ czy Internetowe Konto Pacjenta. Warto było sprawdzić!

W trakcie Klubu Pacjenta Katarzyna Kucia-Garncarczyk, Prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta udzieliła wywiadu stacji Radio Opole i Telewizji TVM nt. misji i planów Fundacji w zakresie organizacji Klubów Pacjenta we współpracy z wieloma Oddziałami Wojewódzkimi NFZ.

Paweł Masełko, Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, podkreślił jak istotna jest wiedza na temat tego, w jaki sposób każdy z nas może zadbać o zdrowie oraz przekazał wyrazy zadowolenia z dużej frekwencji podczas Klubu Pacjenta.

W drugiej części klubu o „10 przykazaniach w profilaktyce chorób serca” opowiedziała uczestnikom Klubu Pacjenta Dorota Bartoszewska, pielęgniarka kardiologiczna z Grupy American Heart of Poland.

 

Podsumowaniem spotkania był wykład nt. „Ja Pacjent – znam swoje prawa”, który przestawiła Karolina Mazur, Radca prawny, Grupa American Heart of Poland.