Dlaczego tak kluczowy jest czas przy zawale serca? Jak uchronić się przed kolejnym zawałem serca? Z jakich bezpłatnych programów można korzystać, żeby żyć zdrowo? O tym mówili prelegenci podczas pierwszego Klubu Pacjenta w Wieluńiu 😍
– Duża część pacjentów wzywa pomoc medyczną zbyt późno – wynika to ze złudnej nadziei, że ból sam ustąpi. Należy pamiętać o tym, że czas decyduje nie tylko o przeżyciu, ale także o późniejszym stanie zdrowia i sprawności w życiu codziennym. Dlatego tak ważna jest znajomość objawów zawału serca, które mogą być różnorodne, w zależności od obszaru serca, który uległ uszkodzeniu – opowiadał dr n. med. Andrzej Wnęk, kardiolog, Grupa American Heart of Poland.
– Po zawale serca ważne jest, aby pacjent wdrożył zdrowe nawyki, które zmniejszą ryzyko ponownego zawału lub innych chorób sercowo-naczyniowych. Istotne jest również, aby regularnie odwiedzać lekarza i przestrzegać jego zaleceń, w tym dotyczących zdrowego stylu życia – informowała Liliana Krzesińska Vel Rosiak, pielęgniarka kardiologiczna.
– Na stronie Akademia NFZ znajdują się artykuły na temat różnych dziedzin medycyny, a także sposoby na utrzymanie zdrowego stylu życia. Można znaleźć również informacje na temat programów profilaktycznych, które są finansowane przez NFZ. Natomiast na portalu Diety NFZ znajdują się artykuły na temat zdrowego odżywiania, zasad żywienia, diet dla różnych grup wiekowych i dla osób z różnymi schorzeniami – wyjaśniła Marzena Szlawska-Bloch z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia .
Po wykładach chętni mogli wykonać bezpłatne badania oraz porozmawiać z ekspertami na temat swojego zdrowia.
Patronat nad wydarzeniem objął starosta wieluński Marek Kieler Powiat Wieluński